Ви є тут

Інтерв'ю з головою Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Косолаповим А.Г.

КОСОЛАПОВ АНАТОЛІЙ ГРИГОРОВИЧ

Косолапов Анатолій Григорович – голова Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Народився 10 липня 1958 р. у селі  Шиповате Великобурлуцького району Харківської області, у 1997 році закінчив Харківську юридичну академіюУкраїни імені Ярослава Мудрого, нині є членом ВГО «Асоціації випускників Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Представникам інформаційно-аналітичного центру Ліги студентів при Асоціації випускників університету випала нагода провести інтерв`ю-бесіду з Анатолієм Григоровичем і задати найбільш актуальні питання, що хвилюють студентів і сучасне суспільство в цілому, а також дізнатися більше про студентські роки, проведені у стінах alma mater та зусилля, які було докладено заради успіхів у професійній діяльності.

-      Анатолію Григоровичу, нам відомо, що Ви розпочали власну трудову діяльність після демобілізації з лавр Радянської армії СРСР у 1980 році. Як загартувала Вас служба у радянській армії стосовно фізичних і морально-ділових якостей?

-         Я переконаний на особистому досвіді, що Радянська армія робить із молодого хлопця справжнього чоловіка з великої літери. Тому що армія - це напружено тяжка школа життя окремого періоду, яка розкриває сильні чоловічі сторони: силудуха, витримку й інші важливі якості, що зміцнюють чоловічий характер. А також надають змогу переоцінити власні переконання, навчають ставитися до життя та навколишнього середовища, як до найважливішої цінності людини! Я дякую долі, що вона надала мені можливість служити великій державі та його народові, хоча це було нелегким випробуванням для мене.

-         Чому Ви обрали саме юридичний навчальний заклад, а не будь-який інший? Це був Ваш власний вибір або рекомендації батьків, інших авторитетних особистостей?

-         Це був мій особистий свідомий вибір, оскільки, на той час, я вважав для себе необхідним мати здібності і аналітику щодо вирішення юридичних аспектів укладання договорів, господарських відносин та власна  інтуїція підказала, що у житті для мене стане в нагоді саме юридична професія.

-         Які перші емоції викликала у Вас навчальна атмосфера у вищому юридичному навчальному закладі?

-         Перші приємні враження на мене справила саме юридична академія. Цей вищий навчальний заклад дуже відрізняється від інших. Я відчував задоволення від того, що перебуваю у храмі майбутніх виконавців закону, людей, які у подальшому будуть виконувати законодавчу базу, а в перспективі, можливо, будуть і творцями юридичної науки.

-         Ви брали активну участь в організації громадської діяльності серед студентів, або цілеспрямовано звертали свою увагу тільки на навчання?

-         У житті я завжди намагався зайняти активну позицію. У студентські роки я брав участь у вокально-інструментальному ансамблі, а також займався дзюдо.

        Чи є у Вашому житті людина або історична постать, яка слугує для Вас зразковим прикладом?

-         На певних етапах життя у мене були кумири. Це ті люди, в яких я вбачав силу, відданість власній професії. Коли я був малою дитиною, я працював у сільському господарстві, щоб заробити собі на шкільну форму, зошити, книжки. Для мене тоді був взірцем голова колгоспу, оскільки я до нього звернувся з проханням взяти мене на роботу та він миттєво відгукнувся, не дивлячись на мій 10-річний вік, і вирішив моє питання. Я відчув упевненість у собі, саме його розпорядження та неодмінне виконання його наказів підсилило авторитет голови колгоспу у моїх очах. Надалі зразковими прикладами для мене слугували командир у армії та інші люди, які відповідально ставилися до власної роботи, чесно виконували покладені на них завдання.

-         Які ностальгічні спогади викликаюсь у Вас роки, проведені у вищому навчальному закладі?

-         Особливу ностальгію викликає час молодості, студентські роки, які були проведені у стінах академії, де можна було самоорганізовуватися вже у якості самостійної дорослої людини, пристосовуватися до нових випробувань, які тебе спіткають на порозі життя.

-         Чи досі Ви підтримуєте стосунки зі студентськими друзями? Як часто Ви перетинаєтесь один із одним у професійній діяльності?

-         Так, підтримую, але не досить часто зустрічаюся через те, що мені доводилося змінювати місце роботи та працювати в інших містах країни. Але безперечно, коли перебуваю у Харкові, я зустрічаюся з одногрупниками, по можливості намагаємося допомагати один одному.

-         У 1994-1998 р. р.  Ви були депутатом Верховної Ради другого скликання. Які події були найбільш визначними у каденції другого скликання Верховної Ради України за Вашої участі?

-         Я відзначу три основних події, в яких я брав участь і впливав на визначення подальшої долі України у напрямку власної компетенції. По-перше, я був членом конституційної комісії, яка створювала на той час нову конституцію під керівництвом тогочасного президента Леоніда Кучми та голови Верховної Ради Олександра Мороза. Я був у підрозділі комісії, який писав блок щодо здійснення місцевого самоврядування. По-друге, я був головою підкомісії з грошово- кредитної політики та фінансів Верховної Ради. Я відповідав за формування законодавчої бази для формування другого ступеня банківської системи, а саме комерційних банків. По-третє, я пишаюся тим, що ми, перебуваючи у Верховній раді другого скликання, у свій час відпрацювали найкращу антимонопольну законодавчу базу, за напрямок якої я відповідаю на сьогоднішній час.

-         Які завдання були відведено Вам під час роботи на посаді голови Волчанської райдержадміністрації Харківської обл. для покращення добробуту населення?

-         Я очолював район не в найкращий час під час 1996-1999 років після гіперінфляції, розрухи та встановлення нової молодої держави. Були дуже великі заборгованості заробітної плати, завмерла соціальна сфера, були призупинена робота заводів і фабрик. Моя дійсна мета була – покращити добробут та життя людей. Мені це вдалося зробити, при тому, що не було достатнього фінансування. Я зумів домогтися підвищення заробітної плати вчителям, лікарям, ми побудували дороги, які на сьогоднішній день досі не зруйновані, провели газифікацію шести сіл, у 1998 році у с.Юрченково була побудована одна сільська школа на території всієї країни, була відновлена робота майже всіх заводів і фабрик.

-         З березня 2000 року Ви працювали в органах Державної податкової служби. Яких змін зазнавала ДПС під час Вашої роботи?

-         У період моєї діяльності в органах ДПС я був на початку формування нової фіскальної системи податкової адміністрації України. Потім я працював начальником управління в центральному апараті ДПА, був першим заступником директора департаменту, очолював ДПС в Одеській обл., у 2006 році ми вперше вивели Одесу у лідери збору податків по виконанню всіх рейтингових показників.

-         Яка була Ваша практична діяльність в апараті керівництва МВС України у 2007 році?

-         Я був заступником керівника апарату МВС, на якого були покладені завдання щодо планування роботи міністрів, проведення заходів, колегій міністрів, підготовка всіх матеріалів стосовно колегій, прийняття участі у перевірці обласних управлінь МВС. Робота у МВС вимагала бездоганності та пунктуальності у прийнятті важливих рішень, усе це повинно було забезпечуватися на високому рівні.

-         Які основні завдання були покладені на Вас у здійсненні повноважень першого заступника міністра з питань надзвичайних ситуацій та захисту від наслідків Чорнобильської катастрофи?

-         Я був особисто визначений президентом на цю посаду у зв`язку з тим, що йшла реорганізація та створення нового міністерства на основі двох складових: 1) війська цивільної оборони; 2) пожежна служба, яка на той час була у складі МВС. Головними завданнями були: порятунок людей, ліквідація наслідків техногенних катастроф, інших небезпечних ситуацій. Я ніс відповідальність за законодавче створення цієї одиниці, тому мною було створено ЗУ « Про правові засади цивільного захисту», за що отримав почесне звання « Заслужений юрист України». Була створена потужна структура, яка дійсно була здатна прийти на допомогу тим, хто її потребував.

-         На даний час Ви є главою Антимонопольного комітету Харківської області. Які Ви можете надати поради та рекомендації щодо уникнення недобросовісної конкуренції?

-         Треба усвідомити, що ми плавно перейшли від однієї системи суспільно-політичної формації, а саме від планової економіки, яка забезпечувалася державою, як органом управління, планування, контролю до іншої суспільно-політичної формації – капіталістичної системи за ринковими відносинами та ринковою економікою, де потрібно, щоб працювали вже ринкові закони, регулювалися ринки відносно балансу та попиту і пропозицій, при чому насиченням якісних товарів послуг та за придатною ціною та досягненням до якого прагне суспільство на основі ринкових відносин та законів, які не можуть працювати на сьогоднішній час без конкуренції. Тільки конкурентне середовище здатне на основі власних досягнень здобути переваги над іншим конкурентом завдяки  підвищення якості, збільшення асортименту, зменшення ціни,  в більшості випадків конкуренти повинні змагатися між собою саме за такими критеріями. Економічна прокуратура виконує функції держави щодо розвитку та конкуренції, добросовісності. Надано великі право Антимонопольному комітету щодо контролю. Застереження одне – треба постійно тримати під контролем недобросовісну поведінку деяких суб`єктів на ринках, які бажають мати нечесну економічну перевагу на певному ринку.

-         Ваші побажання та настанови майбутньому поколінню юристів.

-         Я можу порадити студентам використовувати всі можливості, коли Ви перебуваєте у стінах такого чудового навчального закладу, який сьогодні займає перше місце серед інших юридичних ВНЗ в Україні з якості підготовки фахівців у напрямку правознавства, щоб досягти найвищих меж професіоналізму в даній галузі, досягати найякісніших результатів у власній сфері діяльності!

Інтерв`ю-бесіду проводила Яковлева Інна

Наші партнери